Člen Mezinárodní vědecké rady BIOCEV, prof. Joel L. Sussman obdržel čestný doktorát Univerzity Karlovy
Služby — 05.03.2020

Centrum molekulární struktury

Člen Mezinárodní vědecké rady BIOCEV, prof. Joel L. Sussman obdržel čestný doktorát Univerzity Karlovy

Izraelský biolog Joel L. Sussman obdržel ve Velké aule historické budovy Karolina čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa. Titul mu byl udělen za mimořádné celoživotní vědecké úspěchy.

Profesor Joel L. Sussman, Ph.D. je průkopník makromolekulárního zdokonalování. Ve výzkumné činnosti se dále zaměřil na proteiny nervového systému, zejména na acetylcholinesterázu, klíčový protein podílející se na přenosu nervových signálů. Je ředitelem strukturálního proteomického centra v Izraeli a profesorem katedry strukturální biologie ve Weizmannově institutu.

Weizmannův institut úspěšně spolupracuje s vědeckým ústavem Biocev, jehož členy jsou i Přírodovědecká fakulta UK a 1. lékařská fakulta UK. Na Weizmannově institutu byl vyvinut ve spolupráci s Biocevem nový výkonný rentgenový systém, který je vybaven rentgenovým zdrojem na bázi anody z proudícího tekutého kovu a pixelovým detektorem.

"Byla to mimořádná ceremonie a tradice Univerzity Karlovy byla všudypřítomná, považuji za důležité pro svět, že existuje takové místo. Tu atmosféru mohu přirovnat pravděpodobně pouze k udílení Nobelových cen, jiné přirovnání mě nenapadá. Takže si myslím, že byste měli být velice pyšní na své tradice. S profesorem Zimou jsme hodně spolupracovali, protože se stal prezidentem FEBS (The Federation of European Biochemical Societies) a já byl prezidentem minulý rok. Znám ho již mnoho let a je to skutečně úžasný člověk," prohlásil po ceremonii Sussman.

Zdroj: UK

Celá zpráva ZDE

 

Aktuality